
Nye pensjonsregler lar seg vente

Det viktigste i pensjonsforliket
Implementeringen av pensjonsforliket tar tid. Forslagene skal først på offentlig høring i høst og behandles i Stortinget våren 2027. Statsråd Kjersti Stenseng uttaler i en pressemelding at hun håper endringene kan virke fra 1. januar 2029.
Innholdet i forliket er likevel klart skissert: Aldersgrensene skal opp, gradvis, med rundt én til to måneder per årskull, knyttet til utviklingen i levealder. Det er nå opp til regjeringen å legge frem hvordan dette skal se ut i praksis. Samtidig er det lagt frem et forslag om slitertillegg for dem som etter et langt yrkesliv må gå av tidlig. Tillegget er på rundt 34 000 kroner i året for den som går av fem år før normert alder, men det kreves minst 35 års pensjonsgivende inntekt.
Etter åtte år: LO samlet om ny AFP
Parallelt med dette pågår dragkampen om AFP, det livsvarige tillegget for arbeidstakere i tariffbundet virksomhet i privat sektor. Dagens store svakhet er at mer enn én av tre mister retten, ofte helt på tampen av yrkeslivet. Dette «hullet» har LO forsøkt å tette i åtte år uten hell, fordi forbundene har vært uenige internt.
Nå har de landet. Onsdag la organisasjonen frem hovedtrekkene i den nye modellen som LO samlet står bak.
LOs forslag til AFP blir en ren opptjeningsordning der alle år i en tariffbedrift gir opptjening. De over 50 år beholder dagens regler, og får i tillegg en ekstra mulighet for å kvalifisere seg dersom de faller utenfor. Uføre skal sikres AFP-opptjening for årene de har jobbet i tariffbedrift før de ble uføre, med utbetaling fra 67 år.
Modellen blir LOs utgangspunkt i forhandlingene med NHO til høsten. Der vil LO møte motstand: NHO har lenge ment at ordningen er underfinansiert og avviser økte kostnader for bedriftene, mens LO altså krever å beholde ytelsene og samtidig favne flere. Siden privat AFP er et trepartssamarbeid der staten i dag dekker rundt en tredel av regningen, blir det store stridstemaet hvordan regningen skal fordeles, og om staten må bla opp mer.
Målet er å forankre ordningen før jul, slik at den kan forhandles inn i tariffoppgjøret våren 2027.
Inntil både Stortinget og partene i arbeidslivet har landet sine prosesser, må norske arbeidstakere belage seg på at mye rundt framtidens pensjon fortsatt er i bevegelse.




