Når kompleks risiko krever spesialistkompetanse

29 sep. 2026
Virksomheter møter stadig strengere regulatoriske krav, økt ansvarseksponering og mer komplekse risikobilder. Samtidig blir konsekvensene av feilvurderinger, cyberhendelser og lederbeslutninger stadig større. For mange virksomheter er det ikke lenger nok med standard forsikringsløsninger.

Derfor har Söderberg & Partners etablert Specialty, et dedikert fagmiljø innen ansvars-, cyber- og virksomhetsrisiko. Teamet består av spesialister som hjelper virksomheter med å identifisere, håndtere og overføre risiko knyttet til blant annet profesjonsansvar, styre- og ledelsesansvar, økonomisk kriminalitet og cybertrusler. 

Bakgrunnen for satsingen er en tydelig utvikling i markedet. Stadig flere virksomheter har behov for spesialisert rådgivning og rådgivere som kombinerer bransjeforståelse med inngående kunnskap om forsikringsmarkedet.

– Vi ser at stadig flere virksomheter trenger mer enn standard forsikringsløsninger. Risikoene blir mer komplekse, og da er det avgjørende å forstå både virksomheten og risikobildet før man vurderer hvilke løsninger som er riktige, sier Cato Aamodt, daglig leder i Söderberg & Partners Specialty AS.

Utgangspunkt i kundens virkelighet

Forsikringer for komplekse ansvars-, cyber- og virksomhetsrisikoer omfatter noen av de mest krevende risikoene virksomheter står overfor i dag. Dette gjelder særlig kunnskapsbedrifter og finansinstitusjoner, men også større virksomheter innen maritim sektor, sjømat, energi og industri. Fellesnevneren er at de håndterer komplekse prosjekter, store verdier eller gir råd og tjenester som kan få betydelige økonomiske konsekvenser dersom noe går galt. 

– I all hovedsak handler dette om å beskytte virksomheter og enkeltpersoner mot de økonomiske konsekvensene og ansvaret som kan oppstå når mennesker gjør feil. Enten det gjelder rådgivning, lederbeslutninger, økonomisk kriminalitet eller cyberhendelser, er målet å sørge for at én feil ikke får unødvendig store konsekvenser, sier Aamodt.

– I all hovedsak handler dette om å beskytte virksomheter og enkeltpersoner mot de økonomiske konsekvensene og ansvaret som kan oppstå når mennesker gjør feil
Cato Aamodt
Cato Aamodt
Daglig leder i Söderberg & Partners Specialty AS

Söderberg & Partners Specialty arbeider blant annet med finansforetak, advokatfirmaer, revisjons- og regnskapsmiljøer, private equity-aktører og teknologiselskaper. Mange av kundene har internasjonal virksomhet eller komplekse risikoer som krever skreddersydde løsninger.

Rådgivningen starter med en analyse av virksomhetens eksponering og behov. Deretter vurderes eksisterende forsikringsprogrammer, mulige dekningshull og behov for tilpasninger.

– Når konsekvensene av en hendelse kan bli store, er det ikke nok å ha en forsikring. Du må være trygg på at dekningen er tilpasset virksomhetens faktiske risiko og fungerer den dagen du trenger den, sier Aamodt.

Strategisk rådgivning

For mange virksomheter handler forsikring om langt mer enn premie og vilkår. Like viktig er rådgivningen som ligger bak.

Specialty kombinerer risikoforståelse, markedsinnsikt og bransjekunnskap for å utvikle løsninger tilpasset den enkelte virksomhet. Teamet arbeider tett med forsikringsselskapene for å sikre løsninger som både er gjennomførbare og gir ønsket beskyttelse.

Målet er å være en strategisk partner som kjenner kundens virksomhet og risikobilde. På den måten kan rådgivningen utvikles i takt med virksomheten og bidra til bedre beslutninger.

– De beste løsningene kommer når vi kjenner kundens virksomhet godt. Risiko kan ikke vurderes isolert. Den må sees i sammenheng med virksomhetens forretning, marked og de utfordringene den står overfor, sier Aamodt. 

Verdien ligger i kompetansen

I praksis handler det om å levere kompetanse, tilgjengelighet og resultater som gir verdi langt utover selve forsikringspolisen.

Virksomhetene som benytter Specialty får tilgang til spesialister som forstår risikoene de står overfor og hvordan disse best kan håndteres gjennom forebygging, rådgivning og forsikring.

– Kundene betaler ikke for papir. De betaler for kompetanse, tilgjengelighet og resultater. Vår oppgave er å bidra med rådgivning som skaper trygghet og gjør kundene bedre rustet til å håndtere risiko, sier Aamodt.

– Vi ønsker å hjelpe kundene med å forstå, håndtere og overføre risiko på en måte som gir trygghet og forutsigbarhet i en stadig mer kompleks virkelighet. Risiko kan ikke elimineres, men den kan forstås, håndteres og overføres på en bedre måte. Det er nettopp der vi ønsker å gjøre en forskjell for kundene våre, avslutter Aamodt.

Norge
NorskEnglish
Norge
NorskEnglish