August
Porteføljekommentar: Oppgang i aksjemarkedet i august

Globale aksjer slo tilbake etter en turbulent juli og leverte positiv avkastning i august. Generelt høy inntjeningsvekst i selskapenes kvartalsrapportering gjennom sommeren bidro til å løfte stemningen i markedet. En sterkere krone bidro negativt til avkastningen for norske investorer, mens Oslo Børs igjen ble vinneren med en oppgang på 5,0 prosent. 

Last ned PDF
Martin Indal Andersen, CFA
Martin Indal Andersen, CFA 
investeringsspesialist
Aksjer

Aksjer

*Grafen over viser avkastning for august målt i både lokal valuta og norske kroner. Avkastning målt i norske kroner er illustrert med heldekkende fyll, mens avkastningen i lokal valuta (altså valutasikret) er illustrert med stiplet farge.


Høydepunkter i aksjemarkedet

Oslo Børs hadde en ny god måned drevet av en sterk energisektor. Norske aksjer steg 5,0 prosent målt ved fondsindeksen.  

MSCI World steg 1,1 prosent i norske kroner, mens i lokal valuta steg indeksen med 2,4 prosent. En sterkere krone bidro dermed negativt for norske investorer med åpen valutaposisjon. Amerikanske aksjer steg 1,2 prosent målt ved S&P 500, mens europeiske aksjer var uendret gjennom august, målt i norske kroner.  

Fremvoksende markeder hentet inn deler av fallet fra juli og steg 1,9 prosent, blant annet drevet av sterk utvikling i Taiwan. 

Sektorer og markedsverdi

Utviklede markeder

Blant de ulike sektorene var det materialer som ble vinneren i august, drevet av generell oppgang i råvaresektoren. Sterk etterspørsel fra teknologisektoren og utbygging av datasentre var med på å løfte sektoren. IT hentet inn mye av fallet fra måneden før, ledet an av NVIDIA som steg 10 prosent. Alle tall i lokal valuta.  

På stilfaktornivå var det verdiselskaper som leverte sterkest avkastning med en oppgang på 3,0 prosent. Kvalitet og momentum fulgte etter med en oppgang på 0,5 og 0,1 prosent. Målt i norske kroner.

Små selskaper (small cap) steg 1,5 prosent forrige måned og leverte dermed høyere avkastning enn store selskaper som steg 1,2 prosent. Mellomstore selskaper hang etter og steg 0,5 prosent. Målt i norske kroner.

Fremvoksede markeder

Materialer hadde den sterkeste utviklingen blant sektorene også innen fremvoksende markeder med en oppgang på 12,7 prosent. I motsatt ende finner vi kommunikasjonssektoren som falt 4,5 prosent drevet av en svak måned i aksjekursen til Tencent.  

Det var en god måned både for stilfaktorene momentum og kvalitet som steg 6,3 og 6,2 prosent. Verdisektoren hadde en svakere relativ måned og hadde en oppgang på 1,6 prosent.    

Små og mellomstore selskaper leverte en sterk måned med en oppgang på 7,9 og 5,7 prosent. Store selskaper steg 1,1 prosent.

Våre foretrukne fond

Globale forvaltere:

Acadian, kvantefondsforvalteren som investerer på tvers av stilfaktorene, leverte 2,3 prosent i august, og med det havnet 1,0 prosentpoeng foran referanseindeksen.  

J O Hambro, som fokuserer på kvalitetsselskaper med en verditilt, falt 0,6 prosent.  

Jennison, vår foretrukne vekstforvalter, hadde en svak måned i august. Fondet falt med 2,4 prosent og ble slått av referanseindeksen med 3,6 prosentpoeng.  

Schroders, vår foretrukne verdiforvalter, leverte en positiv avkastning på 0,4 prosent.

SGA, som fokuserer på kvalitetsselskaper med en veksttilt, steg 3,1 prosent. Fondet slo referanseindeksen med 1,9 prosentpoeng.   

Forvaltere innen fremvoksende markeder: 

Bin Yuan, vår foretrukne forvalter innen kinesiske aksjer, leverte en positiv avkastning på 3,8 prosent. Fondets referanseindeks var ned 0,5 prosent.  

Polar, vår vekstforvalter innen fremvoksende markeder, steg 2,9 prosent, mens referanseindeksen steg 1,9 prosent.  

Arga, vår verdiforvalter innen fremvoksende markeder, falt 1,6 prosent. Fondet havnet 3,5 prosent bak referanseindeksen. 

De norske aksjefondsforvalterne: 

Det norske aksjemarkedet (Oslo Børs Fondindeks) steg med 5,0 prosent i august. Arctic hadde en positiv avkastning på 5,1 prosent, og Holberg steg med 2,9 prosent

Renter

Renter

Markedsrentene har holdt seg på høyere nivåer gjennom sommeren og effektiv rente på 10-årig amerikanske statsobligasjoner var 4,74 prosent ved utgangen av august.  

Kredittpåslaget i Global High Yield falt med 18 basispunkter og var 2,73 prosent ved månedsslutt. Innenfor Global Investment Grade var kredittpåslaget uendret, på 0,8 prosent.

Indeksene for Global High Yield og Global Investment Grade steg henholdsvis med 0,9 og 0,3 prosent i august.

Slik gikk det med rentefondene denne måneden:

  • JP Morgan (globale statsobligasjoner) var tilnærmet uendret i august og steg 0,1 prosent.  
  • Alfred Berg NIG Medium (nordisk rentefond) steg 0,5 prosent, Schroders ASI (strukturert kreditt) steg 0,5 prosent. TwentyFour SSTBI steg 0,6 prosent i august.  
  • TwentyFour SIF (fleksibelt rentefond) steg med 0,6 prosent, UBAM Global High steg med 0,7 prosent, mens Storm Bond Fund steg med 0,4 prosent.  

Alternative strategier

Alternative strategier

Vi benytter alternative strategier i våre foretrukne porteføljer med flere aktivaklasser. Amundi leverte en negativ avkastning på 0,3 prosent, mens Systematica og GMO steg med henholdsvis 1,5 og 1,1 prosent. Alle fond innen alternative strategier er valutasikret til norske kroner.  

Valuta

Valuta

Den norske kronen styrket seg med 1,3 prosent mot dollar, 1,0 prosent mot euro og 1,5 prosent mot kinesiske yuan.  

Om overordnet posisjonering

Posisjonering

Vi har en undervekt mot USA i våre porteføljer sammenliknet med verdensindeksen, noe som ga en liten motvind i august.

Overvekten mot fremvoksende markeder i aksjedelen bidro positivt denne måneden.  

Hjemmemarkedspreferansen med norske aksjer bidro positivt i august. 
Alternative strategier leverte igjen meravkastning og har vært et positivt tilskudd i våre porteføljer hittil i år. 

Vurderinger og aktuelle hendelser i porteføljene

Vurderinger

Rentedelen i ulike porteføljer ligger an til å bidra med en brutto effektiv rente på rundt 5,7–7,0 prosent de neste årene (avhengig av sammensetning).

I en verden som mange anser som mer urolig enn før, kan alternative strategier være nyttige som et «tredje bein å stå på» i tillegg til mer tradisjonelle rente- og aksjefond.  

Forskjellen mellom korte og lange renter globalt har normalisert seg, slik at investorer i større grad kompenseres for risikoen ved lengre rentebinding på underliggende lån. For enkelte investorer kan dette være en attraktiv inngang for å øke porteføljens rentesensitivitet.  

Relevante indekser

Relevante indekser

Ordliste

Norge
NorskEnglish
Norge
NorskEnglish