
Porteføljekommentar: Da valutamarkedet stjal showet

Den 17. juni signerte USA og Iran en historisk avtale om å åpne Hormuzstredet igjen etter nesten fire måneder med krig i Midtøsten. For oljemarkedet var det som å ta bort støttebjelkene. Brent råolje stupte over 20 prosent i løpet av måneden, fra 92,0 til 72,9 dollar fatet. Norsk krone, som tradisjonelt henger tett med oljeprisen, svekket seg 7 prosent mot dollar og 5 prosent mot euro. Resultatet var at norske investorer med global aksjeeksponering opplevde en god aksjemåned, uten at det globale aksjemarkedet egentlig leverte noe særlig i lokal valuta.
Parallelt med fredsnyheter fra Golfen utspilte det seg en annen historie i aksjemarkedet, Magnificent 7, de syv teknologigigantene som har drevet markedet oppover i årevis, falt 8,5 prosent og slettet nær 2 300 milliarder dollar i markedsverdi! Investorene har blitt mer selektive i vurderingen av AI-relaterte selskaper, og oppmerksomheten rettes i økende grad mot hvordan investeringene skal omsettes til lønnsom vekst. De kommende kvartalstallene vil kunne gi viktige signaler om dette. Ser man derimot bort fra Magnificent 7, steg de resterende 493 selskapene i indeksen 3,6 prosent. Det illustrerer at markedsutviklingen i juni var mindre ensartet enn utviklingen i de største teknologiselskapene alene skulle tilsi. Alle tall i lokal valuta.
Aksjer
Høydepunkter i aksjemarkedet
MSCI World steg 6,4 prosent i norske kroner, men var faktisk flat (ned 0,1 prosent) i lokal valuta – valutaeffekten forklarer nesten all avkastning for norske investorer. S&P 500 falt 0,1 prosent i lokal valuta, men steg 6,1 prosent i norske kroner.
Valutaeffekten hadde også stor positiv effekt for aksjer innen fremvoksende markeder. Fremvoksende markeder steg 5,6 prosent i norske kroner, men var nær flat (ned 0,1 prosent) i lokal valuta. Taiwan og India var opp henholdsvis 9,1 og 8,7 prosent i norske kroner.
Mest påfallende var intern kinesisk divergens, fastlandsaksjer (China A) steg 11,4 prosent, mens USA-noterte kinesiske ADR aksjer falt 8,2 prosent. To markeder, ett land.
Norske aksjer falt 4,7 prosent (fondindeks). Sjømatindeksen var den klare taperen med minus 13,2 prosent, tynget av lave laksepriser. Energiaksjer falt 5,9 prosent i takt med oljeprisfallet. Egenkapitalbevis begrenset tapet med minus 2,0 prosent.
Sektorer og markedsverdi
Utviklede Markeder
Kommunikasjon var den svakeste sektoren, ned 7,7 prosent i lokal valuta, tett fulgt av energi (-5,2 prosent) og materialer (-4,1 prosent). Helse (+5,7 prosent), finans (+4,7 prosent) og industri (+3,8 prosent) var månedsvinnerne. Alle tall i lokal valuta.
På stilfaktornivå var momentum sterkest med 14,4 prosent, fulgt av kvalitet (+7,7 prosent) og verdi (+6,8 prosent). Alle tall i norske kroner.
Små selskaper (small cap) hadde den sterkeste størrelsesutviklingen opp 8,9 prosent i norske kroner.
Fremvoksende Markeder
Forbruksvarer (-13,5 prosent) og materialer (-9,4 prosent) var de svakeste sektorene i lokal valuta, mens IT (+3,8 prosent) og finans (+2,7 prosent) leverte best. Alle tall i lokal valuta.
Momentum leverte også best avkastning i fremvoksende markeder, opp 7,8 %. Etterfulgt av verdi som var opp 4,9 %. Kvalitet var opp 2,2 % i juni. Alle tall målt i norske kroner.
Mellomstore selskaper (mid cap) hadde den sterkeste størrelsesutviklingen med +6,3 prosent i norske kroner.
Våre foretrukne fond
Globale forvaltere
Jennison, vår foretrukne vekstforvalter, leverte en sterk måned med 11,8 prosent avkastning, 5,5 prosentpoeng foran referanseindeksen. Fondet navigerte godt i et krevende landskap.
Acadian, kvantefondsforvalteren som investerer på tvers av stilfaktorene, leverte 10,3 prosent i juni, men 4,0 prosentpoeng foran referanseindeksen.
JO Hambro, som fokuserer på kvalitetsselskaper med en verditilt, var opp 5,2 prosent, noe som var 1,1 prosentpoeng bak sin referanseindeks.
Schroders, vår foretrukne verdiforvalter, leverte 3,8 prosent, noe som var 2,4 prosentpoeng bak referanseindeksen.
SGA, som fokuserer på kvalitetsselskaper med en veksttilt, var opp 2,2 prosent i juni, -4,1 prosentpoeng bak referanseindeksen.
Forvaltere innen fremvoksende markeder
Bin Yuan, vår foretrukne forvalter innenfor kinesiske kvalitetsaksjer, leverte en eksepsjonell avkastning på 15,5 prosent. Dette er 11,7 prosentpoeng foran referanseindeksen! Den sterke utviklingen i kinesiske fastlandsaksjer kombinert med god aksjeseleksjon forklarer resultatet. En av månedens klare høydepunkter.
Polar, vår vekstforvalter i fremvoksende markeder, var opp 5,9 prosent, 0,2 prosentpoeng foran referanseindeksen.
Arga, vår verdiforvalter i fremvoksende markeder, leverte 4,9 prosent, -0,7 prosentpoeng bak referanseindeksen.
De norske aksjefondsforvalterne
Det norske aksjemarkedet (fondindeks) falt 4,7 prosent i juni. Arctic hadde en negativ avkastning på 3,1 prosent, men slo fondindeksen med 1,6 prosentpoeng. Holberg Norge var ned 1,1 prosent og leverte 3,5 prosentpoeng bedre enn fondindeksen.
Renter
Norges Bank holdt styringsrenten uendret på 4,25 prosent etter å ha hevet den fra 4,0 prosent i mai, med signaler om at ytterligere heving kan komme til høsten. Neste rentemøte er i august.
Ny Fed sjef Kevin Warsh sendte et klart signal på sitt første FOMC-møte den 17. juni, der ble forventningen om rentekutt fjernet, og markedet begynte å prise inn en mulig rentehevingsrisiko fremover. Dette så vi i 2-årig amerikansk statsgjeld som hoppet opp 16 basispunkter på møtedagen. Dette er den største økningen på et Fed-møte siden mars 2008, ifølge MUFG. Warsh understreket samtidig at Fed fortsatt vurderer inflasjonen som et uløst problem.
Fra forrige månedslutt til juni endte 2-åringen fra 4,01 til 4,14. For 10-årig amerikansk statsgjeld var endringen fra 4,43 til 4,44.
Kredittpåslagene for Global High Yield økte med 9 basispunkter i juni og endte på 283 basispunkter. Påslagene er fortsatt nær historisk lave nivåer, hvilket reflekterer et marked preget av optimisme og lave forventninger til mislighold.
Juni var generelt en positiv måned i rentemarkedet. Global Investment Grade og Global High Yield steg begge med 0,4 prosent i juni.
Slik gikk det med rentefondene denne måneden:
- JP Morgan (globale statsobligasjoner), TwentyFour SIF (fleksibelt rentefond) og Alfred Berg NIG Medium (nordisk rentefond) var alle opp 0,8 prosent.
- SASI (strukturert kreditt) steg 0,6 prosent og TwentyFour SSTBI var opp 0,5 prosent.
- UBAM Global High Yield steg 0,4 prosent.
- Storm Bond Fund (nordisk High Yield) var opp 0,2 prosent.
Alternative strategier
Vi benytter alternative strategier i våre foretrukne porteføljer med flere aktivaklasser. Systematica og Amundi leverte henholdsvis 2,5 og 0,6 prosent i juni. GMO hadde en krevende måned og var ned 2,1 prosent. Alle fond innen alternative strategier er valutasikret til norske kroner.
Valuta
Dollar, euro og kinesiske yuan styrket seg alle mot norsk krone i juni. NOK svekket seg henholdsvis 7,2 prosent mot dollar, 5,0 prosent mot euro og 7,0 prosent mot yuan, som illustrert i grafen over. Kronesvekkelse og oljeprisfall er to sider av samme sak, fred i Hormuzstredet er godt for verdenshandelen, men krevende for en oljekrone.
Posisjonering
- Vår allokering mot fremvoksende markeder bidro positivt i juni, særlig drevet av Bin Yuans avkastning. Norske aksjer, med innslag av energi og sjømat, dro i motsatt retning sammenliknet med globale aksjer.
Vurderinger og aktuelle hendelser i porteføljene
Rentedelen i ulike porteføljer ligger an til å bidra med en brutto effektiv rente på rundt 5,8–6,8 prosent de neste årene (avhengig av sammensetning).
I en verden som mange anser som mer urolig enn før kan alternative strategier være nyttige som et «tredje bein å stå på» i tillegg til mer tradisjonelle rente- og aksjefond.
Trenden vi har sett de siste årene, der et knippe amerikanske vekstaksjer har stått for mye av avkastningen i det globale markedet, snudde i siste halvdel av 2024 og har fortsatt gjennom 2025 og 2026. På grunn av dette ser vi stor verdi i å ha en globalt diversifisert portefølje på tvers av stilarter, regioner og sektorer.
Ordliste
IG står for ”Investment Grade”, som på norsk er investeringsgrad. Det betegner obligasjoner av høyere kvalitet (med kreditrating fra AAA til BBB-) og har historisk hatt lavere sannsynlighet for mislighold.
HY står for ”High Yield”. Det betegner obligasjoner av lavere kvalitet (med kredittrating under BBB-) og har historisk hatt høyere sannsynlighet for mislighold relativt til IG.
Risiko for tap som følge av (utsteders/en institusjons) manglende evne eller vilje til å utføre betalinger ved forfall
Påslag en investor krever for å ta økt kredittrisiko
Obligasjonskursers sensitivitet til endringer i rentenivået
MSCI ACWI står for ”Morgan Stanley Capital International All Country World Index” som vi på norsk omtaler som verdensindeksen. Den består av de 23 utviklede landene som finnes i MSCI World og de 25 fremvoksende landene i MSCI Emerging markets (se under).
MSCI EM står for ”Emerging markets”, på norsk fremvoksende markeder. Det omfatter land som enda ikke er industrialiserte økonomier, som blant andre Kina, India og Brasil.
Volatilitet måles med standardavvik. Et mål på svingninger som beregner hvor store variasjoner det er rundt en aktivas gjennomsnittelige avkastning.
Likvide fond som søker å skape avkastning som i mindre grad er drevet av utviklingen i de tradisjonelle aksje-og rentemarkedene. Oppnås ved å investere på tvers av aktivaklasser og geografier. Kan også skape avkastning både med stigende og fallende kurser.
Når man investerer i verdipapirer i utenlandsk valuta er man utsatt for valutakurssvingninger mellom kjøp- og salgstidspunktet. Ved å bruke valutaterminer (en avtale om kjøp/salg av en valuta frem i tid til en kurs fastsatt ved avtaleinngåelse) kan man nøytralisere effekten av valutakurssvinginger.
Viser indeksens underliggende selskapers vektet kursutvikling, målt i valutaen der hvert selskap er børsnotert. Dette fjerner effekten av valutakurssvingninger på indeksens utvikling.




