Kraftig prisvekst på forsikring – men tegn til stabilisering i 2026

19 feb. 2026
Prisene på forsikring har steget uvanlig mye det siste året. Nye tall fra SSB viser at utviklingen fortsetter med full styrke.

Fra desember 2025 til januar 2026 økte forsikringspremiene med 4,8 %, og ligger nå hele 16,6 % over nivået vi hadde for ett år siden. Dette er langt over den generelle inflasjonen på 3,6 %, og beskrives av SSB som nivåer uten historisk sidestykke.

Les mer om konsumprisindeksen fra SSB

Norden driver prisveksten

Tall fra Finans Norge viser utslag i premievolumet:

  • Motorforsikring opp nær 15 %
  • Bolig og hytte opp over 14 %
  • Næringsbygg opp rundt 7 %

Det skyldes både prisvekst og at flere objekter skal forsikres.

Samtidig ser vi store forskjeller mellom det nordiske og det internasjonale forsikringsmarkedet. Internasjonalt har prisveksten vært flat eller fallende, mens de nordiske forsikringsgiverne driver prisene opp.

Økte reparasjonskostnader, dyrere bildeler, høy skadeinflasjon og sterke indeksreguleringer på bygg skal være hovedårsaken. Særlig bilforsikring har vært hardt rammet av flere og dyrere skader.

– Det er heller ingen tvil om at markedsstrukturen spiller en rolle, med få og store forsikringsselskaper som har tydelige lønnsomhetsmål, sier Julie Warming, leder Region Øst i Söderberg & Partners. 

Effekten vises på børsen, der aksjekursen til Gjensidige, Storebrand og Protector har steget henholdsvis 26 %, 33 % og 70 % det siste året. 

Det er ingen tvil om at markedsstrukturen spiller en rolle, med få og store forsikringsselskaper som har tydelige lønnsomhetsmål.
Julie Warming
Julie Warming
Leder, Region Øst

Utsikter for 2026

Til tross for rekordvekst peker analytikere nå mot at 2026 kan bli året hvor prisene begynner å normalisere seg. Skadeinflasjonen avtar, reparasjonskostnader flater ut, og de største prisjusteringene kan være lagt bak oss.

For bedrifter betyr dette fortsatt høye premier – men også bedre grunn til å forvente mer stabile priser fremover.
Julie Warming
Julie Warming
Leder, Region Øst

– For bedrifter betyr dette fortsatt høye premier – men også bedre grunn til å forvente mer stabilitet fremover. For oss som rådgivere understreker dette behovet for grundige analyser og vurderinger i forhold til de løsningene vi bistår våre kunder med, avslutter Warming.

Norge
NorskEnglish
Norge
NorskEnglish